Ako zmierniť bolesti pri menštruácii a pri pohlavnom styku?

Zodpovedané
27. jan 2022

Dobrý deň,

od 12. rokov mám veľmi silné menštruačné bolesti. V detskom veku som mávala silné menštruačné krvácanie. Išlo o tmavo sfarbenú menštruačnú krv, prípadne hrudky krvi a zvracanie.

V 17. rokoch som začala užívať HAK, bola som bez zvracania, bolesti sa mierne stlmili, krvácanie bolo silné prvé dni. Išla zo mňa tmavo sfarbená menštruačná krv. HAK užívam 11 rokov bez akejkoľvek pauzy.

V poslednej dobe (cca posledný rok) sa bolesti vrátili. Týždeň pred nástupom menštruácie mám bolesti v krížoch a v podbrušku. Počas menštruácie ma bolí ľavá časť podbruška v oblasti vaječníka. Mám silné krvácanie. Ide o tmavo sfarbenú menštruačnú krv. Sú dni, ktoré počas menštruácie len prespím, lebo nevládzem. Mávam bolesti pri pohlavnom styku (cca posledné 2 roky).

Kvôli bolestiam v podbrušku ma všeobecný lekár odporučil na nefrológiu, ale v lekárskych správach lekárka uvádza hematúriu. Gynekologička na sone nevidí nič v oblasti ľavého vaječníka a odporučila mi užívať magnézium.

Na nefrológiu chodím len na pozorovanie a gynekologička tieto bolesti nerieši.

Sú takéto bolesti a prejavy normálne, alebo to môže znamenať nejaký problém?

Bolesti mi značne ovplyvňujú každodenné fungovanie.

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ ide o pretrvávajúce bolesti v ľavom podbruší, pri styku a vylúčila sa zápalová príčina ťažkostí, či tumor malej panvy, bolo by na zváženie absolvivať diagnostickú laparoskopiu za účelom vylúčenia zrastov či endometriózy.

Ako doplnkovú terapiu na úľavu od menštruačných ťažkostí môžete skúsiť užívanie Agnucastonu, prípadne Gynex kvapiek.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník