Akú liečbu odporúčate 43 ročnej žene, ktorá má problémy s cyklom?

Zodpovedané
23. dec 2021

Dobrý deň,

mám 43 rokov a začali mi problémy s cyklom, ktoré som nikdy nemala. Najprv mi menzes vynechal 2 mesiace. Prvýkrát v živote potom bol tak silný, že nevedel prestať ani na 10. deň. Lekár ma vyšetril, urobil sono a predpísal na 3 mesiace Norethisteron od ovulácie na 10 dní. Všetko sa upravilo, menzes nebol silný a ani som nekrvacala v zhlukoch.

Poslal ma aj na lepšie sono k onkogynekológovi, kde chodím raz ročne na kontrolu s endometriózou, ktorú pozorujú už 10 rokov. Lekár videl vajíčka a tvrdil, že na menopauzu to nevyzerá. Vraj endo by neriešil laparoskopiou. Nič nerastie, nebolí. Teraz som Norethisteron vysadila a hneď po ovulácii 17. deň som dostala menzes.

Čím to môže byť?

Hormonalny profil som nemala zatiaľ robený.

Čo by ste navrhovali?

Z Norethisteronu som mala pocit opúchania a zavodnenia.

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ telo pekne reaguje na liečbu Norethisteronom, tak príčina bude pravdepodobne hormonálna.

Skúsila by som liečbu progesterónom v druhej polovici cyklu po dobu 6 mesiacov. Následne by sa mohol cyklus znova upraviť.

Prípadne dočasné nasadenie hormonálnej antikoncepcie.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník