Polyp na vaječníku – môže za skrátený cyklus?

Zodpovedané
7. máj 2022

Dobrý deň,

mám 43 r a vždy pravidelný cyklus. Minulé leto som po očkovaní nedostala menzes 2 m a potom veľmi dlhý, 10 dni, zastavovaný Norethisteronom. Začínala som krvácať už od 17 dňa cyklu. Noret som brala 4 m, cyklus sa upravil, ale veľmi silno som krvácala. Mesiac po vysadení som znova dostala veľmi skoro, lekár odporučil znova nasadiť Norethisteron.

Keďže som nechcela byť stále na liekoch, zmenila som lekára. Ten mi nasadil od 16. dňa Duphaston a po menzese na sone našiel polyp.
Už posledné 4 dni pri braní Duphastonu špiním.

Idem na operáciu polypu. Pribrala som 5 kg za pol roka. Môže to byť z Norethisteronu?

Hormonálny profil mi nebol robený.

Aký je dôvod, že sa mi skracuje cyklus, či spôsobuje to skoršie krvácanie ten polyp? Alebo som v menopauze?

Aj, keď lekár hovorí, že videl vajíčka a na menopauzu mám ešte roky čas. 🙂 Idem z hormónov do hormónov, som anemická.

Mám Duphaston brať naďalej? Mávam aj silné PMS, pomôže mi?

Ďakujem za odpoveď.

Dobrý deň,

polyp našiel v dutine maternice, nie na vaječníku. Ten spôsobuje nepravidelné, zdĺhavé a silné menštruačné krvácanie. Rovnako môže za to, že posledné dni užívania Duphastonu špiníte.

Po zákroku by mali všetky ťažkosti pominúť a hormonálna liečba nebude nutná.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník