Aký máte názor na vyvolanie pôrodu v 39. týždni tehotenstva?

Zodpovedané
17. dec 2021

Dobrý deň,

ďakujem za odpoveď na moju otázku https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/gynekol...

Som v 37. týždni + 5 dní a bábätko stále mení polohu viackrát v týždni. Najčastejšie však zostáva ležať priečne. Budúci týždeň mám termín v pôrodnici (38+2 tt). Plán je, urobiť pokus o otočenie vonkajšími hmatmi a pri úspechu hneď v ten deň vyvolať pôrod. Rovnako bude pôrod vyvolaný ak ultrazvuk v ten deň ukáže, že bábätko samo zaujalo optimálnu polohu.

S prípadným otočením som stotožnená. Lekár, ktorý sa o to pokúsi je špecialista v tejto oblasti. Starosti mi však robí navrhnuté vyvolávanie pôrodu na začiatku 39. týždňa.

Ako hodnotíte šancu na úspech tak skoro vyvolávaného pôrodu u prvorodičky?

Pod pojmom úspech myslím, že sa mi naozaj podarí porodiť vaginálne.

Nemôže sa bábätko počas kontrakcií opäť nepriaznivo otočiť?

Mám obavu, aby takýto pokus neskončil po viacerých dňoch silných kontrakcií s komplikáciami a urgentným cisárskym rezom. Na druhej strane, lekári sa obávajú, že sa po prípadne úspešnom otočení bábätka pri vyčkávacom postupe opäť otočí priečne a potom hrozil pri spontánnom nástupe kontrakcií prepad pupočníka, ak by nastali počas opätovne nepriaznivej polohy. Cisárskemu rezu by som sa chcela naozaj veľmi vyhnúť. Na druhej strane mi plánovaná sekcia, ktorá mi bola tiež navrhnutá ako možnosť pripadá prijateľnejšia ako urgentná v prípade nepostupujúceho vyvolaného pôrodu.

Ako hodnotíte šance vy?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ bude viesť pôrod špecialista so skúsenosťami aké uvádzate, tak mu dôverujte. Určite prehodnotil všetky možnosti, vrátane nálezu. Prehodnotí, či je dostatočne zrelý na to, aby mohol byť pôrod vyvolaný.

Akútnej sekcii sa bohužiaľ nevyhnete, pokiaľ to bude nutné. Predpovedať čo sa stane sa bohužiaľ nedá.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník