Čo môže byť príčinou častého striedania polôh v 37. týždni tehotenstva?

Zodpovedané
5. dec 2021

Dobrý deň,

som v 37. týždni tehotenstva a čakám svoje prvé bábätko. To je stále veľmi aktívne a často mení polohu: raz je priečne, potom hlavičkou dole, najnovšie koncom panvovým. Počas dňa sa hýbe často a stále mám pocit, že do panvy vôbec neschádza. Nepociťujem tlak na močový mechúr a bruško mám stále pomerne vysoko.

Minulý týždeň som mala kontrolný termín v pôrodnici kvôli polohe a plánovaní ďalšieho postupu. Zrazu ležalo správne, tak ma poslali domov. Dnes cítim, že leží zas priečne. Mám síce viac plodovej vody, avšak stále v hornej norme a dvakrát robený test na cukrovku bol tiež v poriadku. Morfologický ultrazvuk v 21. týždni bol tiež ok.

Celá situácia ma veľmi znervózňuje. Raz hovoria lekári o cisárskom reze, potom o pôrode koncom panvovým, potom vyčkávanie na spontánny pôrod. Stále som kontrolovaná, aby nenastúpili kontrakcie, keď bude dieťa priečne.

Okrem toho mám z neustáleho pohybu a otáčania sa bábätka bolesti brucha.

Čo môže byť príčinou častého striedania polôh v tak vysokom týždni tehotenstva?

Môžem to nejako ovplyvniť, aby už zaujalo finálnu polohu a začalo zostupovať nižšie do panvy?

Ďakujem

Dobrý deň,

príčinou toho, že vie bábätko striedať polohy aj v takom pokročilom štádiu tehotenstva je určite to, že máte viac plodovej vody.

Určite absolvujete kontroly pravidelne v týždenných intervaloch. Odsleduje sa, či si dieťatko nájde stabilnú priaznivú polohu alebo nie. Ale je veľmi veľká pravdepodobnosť, že bude nakoniec pôrod ukončený cisárskym rezom, ktorého indikácia bude nestabilná poloha plodu.
Keby sa aj náhodou pôrod spustil pred termínom pôrodu, určite skontrolujú jeho aktuálnu polohu na ultrazvuku. Indikovať sa dá sekcia aj okamžite.

To, že Vás bruško bolí, keď sa dieťatko otáča sa ani nečudujem. Nie je to príjemné.

Vy žiaľ polohu ovplyvniť nijako neviete.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník