Čo bráni dozrievaniu folikulov a čo môže ešte pomôcť?

Zodpovedané
11. aug 2022

Dobrý deň,

už 4 roky sa snažíme o dieťa. Podstúpila som aj IVF. Mám pravidelnú menštruáciu, teda 26-dňový až 28-dňový cyklus.

Na svoj vek (43 rokov) mám dobré AMH 2,8. PCO vylúčili. Ale málokedy lekár vidí na sone dominantný folikul. Folikulov vidí stále dosť, ale nie dominantný.

Čo bráni dozrievaniu folikulov a čo môže ešte pomôcť?

Ďakujem

Dobrý deň,

ovulácia nemusí prebehnúť každý mesiac.Rovnako treba vylúčiť skorú/neskorú ovuláciu.
Príčina je vo väčšine prípadov hormonálna. Dá sa jej pomôcť hormonálnou stimuláciou.
Z prírodných preparátov (ak máme čas) mám dobré skúsenosti s Gynex kvapkami. Prípadne Inofolic.

Vzhľadom na Váš vek by bolo vhodné manažovať aktívne tehotenstvo. Pribúdajúcim časom sa šance znižujú a zväčšuje sa riziko komplikácií počas tehotenstva.

Neviem ako dopadlo IVF, koľko krát ste ho absolvovali a aké vyšetrenia ste mali zrealizované, ako dopadli vyšetrenia u partnera, ale bolo by vhodné opäť zvážiť túto cestu.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník