Čo znamená tento nález z vyšetrenia prsníkov?

Zodpovedané
29. jan 2023

Dobrý deň,

chcem sa spýtať, bola som na usg vyšetrení prsníkov. Tam mi zistili, že mám simplexnú cystu 9 mm a zhluk cýst 8x4 mm vpravo HLQ, elastograficky BGR. Vľavo hypoechogénne ložisko s centrálnym hilom. Vôbec nerozumiem tej správe. Po vyšetrení mi povedali, že sa nemám čoho obávať, že je to bežné.

Môžete mi, prosím, vysvetliť ten nález, o aké cysty ide, ako tam vôbec vznikli, ako sa ich zbaviť... môžu byť rakovinové, mám sa báť?

A pred usg mi robili aj mamograf, ale pokiaľ viem, tak ten sa robí až po 40, ale ja nemám ešte 40.

Taktiež sa chcem spýtať, keďže som bola prvýkrát na mamografe, tak teraz sa už posielajú výsledky domov?

Lebo tak mi bolo povedané, ale neviem dokedy mám čakať.

Či už výsledok na papieri z usg odniesť svojmu lekárovi a dodatočne potom mamograf odniesť alebo naraz?

Ďakujem za vysvetlenie.

Dobrý deň,

bolo by vhodné vidieť kompletný nález na zhodnotenie výsledku. Avšak pokiaľ Vás ubezpečili, že je všetko v poriadku, nie je sa čoho obávať. Pravidelne si realizujte samovyšetrenie prsníkov, absolvujte kontroly podľa plánu. Pri akejkoľvek zmene vyhľadajte ambulantného gynekológa.

Simplexná (jednoduchá) cysta - je dutinka vyplnená tekutinou. Cysty sa vyskytujú až u tretiny žien vo veku 35 - 50 rokov. Vznikajú postupom času samotným vývojom tkaniva prsníka.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník