Čo znamená vo výsledkoch spermiogramu zhlukovanie 0%?

Zodpovedané
29. apr 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom výsledkov spermiogramu.

Čo konkrétne znamená zhlukovanie 0%?

Je možné s takýmto spermiogramom otehotnieť?

Ďakujem

Dobrý deň,

z toho čo vidím ide pravdepodobne o teratozoospermiu - a teda znížený počet spermií, ktoré majú normálny tvar.

Normálnych spermií máte iba 2,2%. Podľa referenčného rozmedzia by ich malo byť aspoň 4% a viac. Určite sú znížené šance na otehotnenie. Bude sa ale realizovať ešte kontrolný odber.

Zhlukovanie 0% je v poriadku. Ak by sa pri základnom vyšetrení potvrdilo zhlukovanie, bolo by vhodné zrealizovať doplňujúce vyšetrenie, pri ktorom sa potvrdia protilátky naviazané na spermie, ktoré spôsobujú ich zhlukovanie a tým znižujú šance na otehotnenie.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník