Je bezpečné ísť lietadlom v 1. trimestri?

Zodpovedané
28. máj 2022

Dobrý deň,

je bezpečné ísť lietadlom na dovolenku v prvom trimestri?

Môžem ísť na detektor kovov? (Potvrdenie o tehotenstve ešte nemám.)

Ďakujem.

Dobrý deň,

môžete letieť. Avšak najideálnejšie je absolvovať let až v druhom trimestri. A to pre riziko spontánneho potratu, ktoré je všeobecne vyššie v prvom trimestri (nie kvôli letu). V tom období sa vyvíjajú orgány plodu a pokiaľ sa v niektorom bode niečo pokazí, príroda si to zariadi po svojom, obvykle krvácaním. Problém je v zahraničí následne pomerne komplikované riešiť.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník