Je možná úprava dlhých a nepravdelných cyklov?

Zodpovedané
8. okt 2021

Dobrý deň,

rada by som Vám popísala môj problém s menštruačným cyklom. Mávala som nepravidelnú menštruáciu, ktorá trvala aj 10 dní a cyklus býval aj 70 dňový. Neskôr som začala užívať HAK (asi po dobu 3 mesiacov, pravdepodobne mi nesadla). Od kedy som ju prestala užívať, mala som nejaké obdobia kedy sa cyklus upravil na 40 - 45 dní. Opäť sa mi vrátili dlhé cykly (posledný trval 60 dní).
Keď som sa opýtala gynekológa čo môže byť vo veci, tak povedal, že cysty a že moje vaječníky sú skôr polycystické. Nenavrhol mi žiadne iné riešenie okrem HAK. To som odmietla.

Je možné upraviť nejako cyklus, aby bol pravidelný?

V budúcnosti sa chceme pokúsiť s priateľom o dieťatko.

Ďakujem

Dobrý deň,

pri PCOS veľa možností bohužiaľ nie je. Pokiaľ chcete upraviť cyklus, tak iba hormonálnou antikoncepciou. Keď to zatiaľ chcete nechať tak, tak užívajte aspoň D vitamín a Inofolic. Sú to síce iba výživové doplnky, ale udáva sa, že by mali pri PCOS pomôcť.

Máte taký dlhý cyklus, pretože u Vás neprebieha ovulácia každý mesiac. Tým pádom to tam hormonálne nefunguje akoby malo.

V prípade, že budete chcieť otehotnieť, bude potrebný aktívny manažment so strany gynekológa aj Vás.

Buď sa hormonálne podporí ovulácia, pod prísnym dohľadom lekára, alebo je druhou možnosťou laparoskopia s tzv. drillingom vaječníkov - kedy sa naruší tuhý povrch vaječníka, aby mohla ovulácia prebehnúť. Efekt laparoskopie však pretrváva iba do jedného roka.

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník