Je možné, že cysta keď krváca môže byť zhubná?

Zodpovedané
20. nov 2022

Dobrý deň, pani doktorka.

1. 11. som dostala menštruáciu, ktorá trvala 6 dní. Po menštruácii na 8. deň mi začalo krvácanie, ktoré bolo slabšie ako menštruácia a krvácam dodnes. Dnes som 18 DC. Krvácanie je stále slabšie ako menštruácia, ale mám ho. Pred týždňom som vystrašená išla na gynekológiu, kde mi moja lekárka našla 6 cm cystu na pravom vaječníku. Pani doktorka mi dala Duphaston a kázala mi prísť na začiatku ďalšieho cyklu.

Chcem sa Vás opýtať, či je v poriadku, že z cysty neustále slabo krvácam?

Od toho 8 DC nebol ani jeden deň, že by mi slabé krvácanie prestalo.

Je možné, že cysta keď krváca môže byť zhubná?

Ďakujem Vám.

Dobrý deň,

krvácate z hormonálnej nerovnováhy v dôsledku cysty, nekrvácate z cysty priamo. Krv z cysty, ak by praskla, tak by tiekla do brucha.

Či je zhubná/nezhubná s krvácaním rovnako nesúvisí. V rámci diagnostiky sa môžu nájsť ultrazvukové známky malignity, odberom krvi na onkomarkery, ale jedinou metódou, ktorá Vám povie presne o akú cystu ide, je histologické vyšetrenie po jej odstránení/odobratí vzorky.

Nateraz sa riaďte doporučeniami Vášho lekára. Nález sa skontroluje, najskôr o nič závažné nepôjde a cysta sa sama vstrebe.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník