Je nevyhnutné užívať Visanne na endometriózu?

Zodpovedané
26. okt 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať na vás názor na užívanie lieku Visanne, kt. mi pán doktor-operatér odporučil užívať na 3 mesiace po laparoskopickej operácií (hysterektómia - len maternica, vaječníky zostali + rozsiahla endometrióza), na údajné zaliečenie endometriózy. Po tom, čo som si však prečítala príbalový leták, nemám veľmi odvahu a chuť si tento liek nasadiť. A tiež po tom, čo som sa dočítala, že nemusí vôbec pomôcť na endometriózu. Tak teraz neviem, nerada by som niečo podcenila, no desím sa užívania takýchto liekov.

Preto sa chcem spýtať, či je to naozaj nevyhnutné?

A čo sa môže stať, keby som ich vôbec neužívala?

Ďakujem pekne za odpoveď.

Dobrý deň,

ide o pomerne účinný liek, čo sa týka liečby endometriózy. Ideálne by bolo poslúchnuť doporučenie, aby miesta endometriózy, ktoré po operačnom ošetrení zostali “vyhasli” a neboli aktívne, pretože by sa nález mohol opäť zhoršiť.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník