Je v mojom prípade nutné pichať Clexane v tehotenstve?

Zodpovedané
12. jan 2023

Dobrý deň,

momentálne som v 23. týždni tehotenstva a som preventívne sledovaná na hematológii (doposiaľ som nemala žiadne problémy so zrážanlivosťou). Po posledných výsledkoch mi lekár predpísal Clexane 0,4 ml, podľa jeho slov len preventívne.

Konzultovala som to aj s ďalším lekárom a moje výsledky ohľadom zrážanlivosti sú vraj na tehotenstvo ešte stále v norme a nevidí zatiaľ dôvod na liečbu. Taktiež mutácie prítomné u mňa sú vraj bežné a nespôsobujú potraty. Celkový krvný obraz je v poriadku. Nerada by som ohrozila bábätko ale na druhej strane, ani si zbytočne pichala injekcie na riedenie ak to nie je potrebné. Výsledky uvádzam nižšie.

Aký je Váš názor?

D-dimer 0,68 (0,00 - 0,50)
FBG 5,26 (1,80 - 4,00)
APTT R 0,94 (0,80 - 1,20)
APTT sek 26,40 (22,00 - 32,00)
ATIII % 89,30 (80,00 - 120,00)

Mutácie:
PB-PAI-1 4G/5G - heterozygot
PB-MTHFR C677T - heterozygot
PB-MTHFR A1298C - heterozygot

Vopred Vám ďakujem za odpoveď.

Dobrý deň,

áno, výsledky máte vzhľadom na graviditu v norme.

Čo sa ale týka preventívneho podávania Clexanu ordinovaného hematológom, netrúfam si doporučiť Vám opak. Náhodou sa niečo prihodí a bude to pripisované neužívaniu LMWH. Ordinovaná dávka Vám neublíži, je v profylaktickej dávke.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník