Je v poriadku, keď je CRL plodu menšie ako týždeň tehotenstva?

Zodpovedané
11. jan 2022

Dobrý deň,

podľa poslednej menštruácie som v 16+2tt a doteraz CRL na každej kontrole zodpovedalo týždňu gravidity.

Dnes mi doktor prvýkrát nameral iba 95 mm, čo zodpovedá podľa UTZ 15+3tt. Potom sestričke nadiktoval ešte jednu skratku, ktorú som zabudla. Tiež išlo o 3 písmenká a tam povedal 16+2tt.

Na konci iba skonštatoval, že veľkosť zodpovedá.

Je to v poriadku?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, je to v poriadku. Už v danom týždni tehotenstva nemá veľký zmysel merať CRL, keďže je plod v pohybe a vie sa “schúliť do klbka a znova povystierať.” Preto následne nastáva rozdiel v meraní.

Ten druhý rozmer je BPD (šírka hlavičky), ktorý sa v daný týždeň meria v rámci skríningu. A ten je presný a krásne zodpovedá.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník