Je vaginálne vyšetrenie krčka rovnako spoľahlivé ako sonografické meranie a cervikometria?

Zodpovedané
16. nov 2021

Dobrý deň,

som v 26. týždni a bola som prijatá na hospitalizáciu pre skracujúci sa cervix, 2,4 cm B2, tvrdnutie bruška. Po 4 dňoch mi na vaginálnej kontrole bez sona a cervikometrie povedali, že krčok 1,5 cm, bránka zatvorená. Mám nasadené Mg infúzie a lôžko.

Mám šancu s týmto nálezom vydržať do konca?

Je vaginálne vyšetrenie krčka rovnako spoľahlivé ako sonografické meranie a cervikometria?

Serkláž navrhnutá nebola.

Ďakujem

Dobrý deň,

vaginálne vyšetrenie je subjektívne hodnotenie nálezu, ale je veľmi podstatné. Hodnotíme ním konzistenciu krčka, dĺžku, jej pootvorenie, orientáciu, vaginálne klenby. Ideálne je kombinovať ultrazvukovú cervikometriu a vaginálne vyšetrenie.

Cervikometria nám povie presnejšie informácie dĺžke krčka maternice a tiež o stave vnútornej bránky (teda či sa “otvárate zvnútra”).

Cervikometria 24 mm je už pomerne pokročilý nález v danom týždni tehotenstva, pri ktorom je potrebné byť opatrný.

Dlhodobý prísny kľud na lôžku a magnézium Vás už neminie. Zvážila by som ešte nasadenie progesterónu 200 mg vaginálne na večer. Je tiež potrebné vylúčiť vaginálnu infekciu.

Serkláž sa nevykonáva rutinne, ale iba v ojedinelých prípadoch po dôslednom prehodnotení zdravotného stavu.

Šanca, že dieťatko donosíte je reálna, ale je potrebné sa riadiť doporučeniami lekárov.

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník