Kedy je bezpečné otehotnieť po sekcii?

Zodpovedané
14. sep 2022

Dobrý deň,

koncom mája 2022 som porodila sekciou. S manželom by sme chceli ešte jedno dieťatko. Gynekológ mi pri prehliadke po šestonedelí povedal, že snažiť by sme sa mali najskôr o rok aby sa telo dalo po sekcii do poriadku. S manželom máme už trochu viac rokov (ja 34 a on 45) preto sa pohrávame s myšlienkou začať sa snažiť o bábo skôr aj kvôli tomu, že naposledy som otehotnela po cca 2 rokoch snaženia.

Aké sú rizika ak by som otehotnela skôr ako rok po sekcii?

Zdravotne som v poriadku, operačná jazva je podľa usg zhojená dobre.

Ďakujem.

Dobrý deň,

po sekcii sa najskôr doporučuje otehotnieť po uplynutí roka. Tak ako vám váš gynekológ povedal.

Ide o veľkú brušnú operáciu, ktorá potrebuje čas, aby sa zahojila dostatočne. V prípade skoršieho tehotenstva by mohlo dôjsť k ruptúre maternice v mieste jazvy. Predovšetkým v období blížiaceho sa termínu pôrodu a nástupe pôrodnej činnosti, kedy je už jazva výraznejšie napätá. Ide o život ohrozujúcu komplikáciu u oboch.

Nemusí sa nič stať, ale neriskovala by som zbytočne.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník