Koľko druhov vírusu HPV eliminuje vakcína?

Zodpovedané
28. feb 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom vakcíny.

Koľko druhov vírusu HPV eliminuje vakcína?

Aký je efekt v pomerne k riziku nežiadúcich účinkov?

Viem, že je doporučená adolescentom a v posledných mesiacoch sa o očkovaní viac hovorí, ale predpokladám, že treba možno šíriť osvetu zodpovedného sexuálneho života.

Ďakujem

Dobrý deň,

zodpovedný sexuálny život je samozrejme dobrým základom. Avšak v populácii je už HPV vírus premorený. Základom je teda prevencia.

Očkovacia látka Gardasil-9 chráni pred najrizikovejšími 9 typmi HPV vírusu. Riziko nie je takmer žiadne (môžu sa vyskytnúť nežiadúce reakcie v mieste podania injekcie: bolesť, opuch, začervenanie) a osoh jednoznačne prevažuje.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník