Mám očakávať nežiadúce účinky po HPV očkovaní?

Zodpovedané
16. mar 2022

Dobrý deň,

bol mi zistený HPV vírus, ale nepamätám si konkrétny typ. Lekár mi odporučil liečbu Papilocare gélom po dobu 6 mesiacov a očkovanie vakcínou Gardasil 9. Čítala som rôzne názory na toto očkovanie. Niekto ho odporúča. Iní ho neodporúčajú z dôvodu nežiadúcich účinkov.

Dnes som absolvovala očkovanie prvou dávkou tejto vakcíny. Momentálne nepociťujem žiadnu slabosť a ani teplotu.

Je možný nástup nežiadúcich účinkov aj s väčším odstupom času?

Sú možné aj závažnejšie nežiadúce účinky, ktoré nastúpia po týždňoch?

Ďakujem

Dobrý deň,

výskyt vedľajších účinkov po podaní vakcíny je zriedkavý a pokiaľ sa aj vyskytnú, tak obvykle bývajú mierne (zvýšená teplota, bolesť v mieste vpichu, únava). Prejavia sa do doby 2 dní.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník