Kúsok niečoho na pravej strane panvy - o čo sa môže jednať?

Zodpovedané
16. aug 2022

Dobrý deň, pani doktorka,

5 rokov dozadu mi vyberali pravý vaječník pre borderline tumor serózny, v podstate od operácie mám stále na tej pravej strane panvy zväčšenú uzlinu, ktorá je kontrolovaná na petkach, považovaná za neaktívnu, že je v poriadku, ale je stále tam. Posledný rok a pol mávam počas ovulácie a menštruácie práve na pravej strane, kde mi vybrali vaječník, vždy strašnú bolesť, ale vyslovene v jednom a tom istom mieste. Nie oblasť, ale vždy jedno totožné miesto. Dnes na kontrole mi pán doktor po sone povedal, že na tej pravej strane na sone vidí nejaký kúsok tkaniva niečoho, že možno to je aj tá uzlina.

Posielam vám foto snímku zo sona, ako sa vám to javí?

Čo by to mohlo byť? Vzhľadom k tomu, že vaječník je na tej strane vonku.

Vyzerá to neškodne?

Môže to byť tá uzlina, prípadne čo iné okrem uzliny by to mohlo byť?

Ďakujem.

Dobrý deň,

keby ste nenapísali, že bol na danej strane vaječník odstránený, povedala by som, že je na snímke práve on. Môže to byť samozrejme aj uzlina, či iná štruktúra malej panvy. Ultrazvuk nám síce zobrazí vyšetrované štruktúry, nehovorí nám však nič o ich pôvode. Na to slúži histológia.

Bolo by vhodné skontrolovať onkomarkery. Pozrite sa tiež na posledný PET-CT nález a popisovanú veľkosť uzliny, ktorá býva vyšetrovaná. Mala by zodpovedať danej štruktúre na snímke, ak ide práve o ňu.

Absolvujte pravidelne vyšetrenia u ambulantného gynekológa a riaďte sa jeho doporučeniami.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník