Má význam liečba krémom Dalacin v 37. týždni, keď mám streptokoka?

Zodpovedané
14. mar 2023

Dobrý deň,

volala som s doktorkou, že mám pozitívny ster na streptokoka. Opýtala sa ma, či sa chcem preliečiť. Súhlasila som a predpísala mi Dalacin krém. Zároveň mi povedala, že mi budú aj tak podané antibiotiká pred pôrodom.

Mám trochu obavy po prečítaní vedľajších účinkov a nepríjemný pocit zo zavádzania toho aplikátora takto tesne pred pôrodom.

Je šanca na preliečenie a je podľa Vás dôvod si krém aplikovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

väčšina gynekológov prelieči pozitívnu kultiváciu na BHS pred pôrodom. Doporučenia sa však rôznia. Následne sa ale v každom prípade aplikuje antibiotikum počas pôrodu, pretože sa môže stať, že sa BHS premnoží v pošve opäť a ani o tom nebudete vedieť (z gastrointestinálneho traktu).

Pokiaľ ste s aplikáciou začali, je dobré ho doužívať. Vedľajšie účinky má každý liek a konkrétne tento je v tehotenstve bezpečný.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník