Mohlo mi vytrhávanie prirastenej placenty poškodiť maternicu?

Zodpovedané
20. apr 2022

Dobrý deň,

po pôrode syna (pred 1,5 rokom) mi museli vytrhávať prirastenú placentu.

Mohlo to nejakým spôsobom poškodiť maternicu?

Snažíme sa o druhé dieťa, no zatiaľ sa nám nedarí. Menzes som dostala síce len pred cca 3 mesiacmi, no je skoro pravidelný. Syna ešte v noci dojčím.

Ďakujem

Dobrý deň,

ide o veľmi krátky čas, aby sa mohlo povedať, že sa Vám nedarí. Zdravý pár pri pravidelnom nechránenom pohlavnom styku 2-3x týždenne v rámci celého cyklu (nie iba v období očakávanej ovulácie) počne do cca 1 roka. A stále je to v poriadku.

Vám menzes iba nedávno nabehol.

Čo sa týka abnormálnej inzercie placenty, odlišujú sa rôzne stupne. Ale pokiaľ sa ju podarilo odstrániť, kontrola bola v poriadku, intenzita menzesu je primeraná, nie je sa z hľadiska počatia čoho obávať. Rizikom je, že sa Vám rovnaká situácia môže zopakovať aj pri ďalšej gravidite.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník