Môže byť bábätko menšie v dôsledku posunutej ovulácie?

Zodpovedané
27. aug 2022

Dobrý deň,

som momentálne v 21+5 dní tehotenstva. Tripple test mi vyšiel pozitívny na downov syndróm a podľa ultrazvuku je bábätko o týždeň menšie. Dosť ma to vystresovalo a rozmýšľala som, prečo to tak je a napadla mi jedna vec. Podľa poslednej menštruácie by k ovulácii a oplodneniu malo dôjsť okolo 10. - 11. 4., avšak ja viem na 200 %, že k vtedy k oplodneniu nedošlo (manžel bol v zahraničí), najskôr mohlo k oplodneniu dôjsť až 16. 4. Moja otázka teda je: Termín pôrodu aj týždeň tehotenstva mi u gynekológa automaticky počítali podľa poslednej menštruácie.

Mohlo sa však stať to, že ovulácia sa mi posunula o týždeň neskôr, teda aj k oplodneniu došlo nie 10. - 11. 4., ale až 16. - 17. 4. a teda kvôli tomu mi vyšli tripple testy pozitívne a zároveň preto je aj bábätko o týždeň menšie?

Pretože podľa poslednej menštruácie by som mala byť teda v 21+5 tt, avšak podľa ovulácie a oplodnenia by to bol len 20+5 tt?

Ďakujem.

Dobrý deň,

menšie môže byť pre posunutú ovuláciu. To určite áno.

Testy však pozitívnymi pre takýto menší posun nie sú.

Nerealizovali sa ďalšie testy? NIPT, amniocentéza, či morfologický ultrazvuk. Pozitívny Tripple test ešte neznamená, že bude mať dieťatko DS. Ide iba o vyjadrenie rizika.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník