Môže mať Gardasil 9 nežiaduce účinky do budúcna?

Zodpovedané
5. nov 2022

Dobrý deň,

dnes nám navrhla pediatrička očkovanie vakcínou Gardasil 9 pre dcéru 12 r.

Moja otázka znie, nakoľko som dostala len letáčik, kde sa nepíše o nežiadúcich účinkoch, dcéru chcem chrániť, ale nemôžu sa objaviť dlhodobé nežiadúce účinky (myslím do budúcna)?

Nebude to mať vplyv na menštruáciu, prípadne nemožnosť otehotnieť, prípadne iné ťažkosti?

Ďakujem.

Dobrý deň,

očkovanie má iba pozitívne účinky s dlhodobého hľadiska. Bude chrániť Vašu dcéru pred nákazou HPV vírusu a tým pred zmenami na krčku maternice, ktoré môže spôsobiť (prerakovinové zmeny, prípadne až rakovina). Tiež pred nákazou genitálnymi bradavicami, za ktoré tiež môže HPV vírus. Konkrétne pred 9 typmi HPV vírusu. Aj keď je viac druhov HPV vírusu, pred najčastejšími a najagresívnejšími bude chránená.

Z nežiadúcich účinkov sú to iba lokálna reakcia po podaní (bolesť, začervenanie), prípadne mierne zvýšená telesná teplota.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník