Môže mykóza v 1. trimestri vyvolať potrat?

Zodpovedané
15. nov 2022

Dobrý deň,

prosím Vás čo mam robiť, keď mám mykózy a som aktuálne v 6. tt. Čo som pogooglila, takmer nič sa nemôže zavádzať, žiadne čapíky. Mala som s tým problém aj pred tehotenstvom. Mám doma tablety Candivac, Candibene čapíky, Fugnicidin krém, od lekára pol balenia Macmiror čapíkov, a aj Lactofeel. Včera ma to chytilo, tak som si dala gél Lactofeel ale dosť ma to štípalo. Nechcela som kvôli tomu na pohotovosť a podľa dostupných info som sa dočítala, že v 1. trimestri sa žiadne čapíky neodporúčajú.

Ten Lactofeel je teda ok?

Stravu sa snažím dodržiavať podľa protikvasinkovej diéty.

Môže takáto mykóza vyvolať potrat?

Ďakujem za pomoc.

Dobrý deň,

skúste opatrne Clogin výplachy. Obsahuju kyselinu boritú, ktorá kvasinky zabíja a môže sa používať aj v prvom trimestri.

Čo sa týka preparátov čo máte doma, nemali by sa v prvom trimestri používať. Lactofeel sa môže, ale nepomôže.

Na predpis sú potom v lekárni zarábané čapíky. Tie by musel predpísať gynekológ.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník