Môže problém s otehotnením súvisieť so špinením pred menštruáciou?

Zodpovedané
14. jún 2022

Dobrý deň,

pred deň menštruáciou mávam tmavé špinenie. Mám 35 rokov a problém s otehotnením, pred pol rokom som navštívila gynekológa ktorý povedal, že keď neotehotniem prirodzene do pol roka, vypíše mi hormonálne tabletky. Mám už syna, mám za sebou 2x potrat.

Problém s otehotnením môže súvisieť so špinením?

Ďakujem.

Dobrý deň,

myslím si, že jednodňové špinenie nič neznamená, ale bez výsledkov vyšetrení sa neviem jednoznačne vyjadriť.

Mohlo by ísť napríklad o nedostatok progesterónu, ktorý je možné hradiť jeho užívaním v druhej polovici cyklu.

Je však potrebné pozrieť sa na problém komplexne a v prípade, že máte 35 rokov, zbytočne nevyčkávať a začať aktívny manažment plánovania gravidity.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník