Môže spôsobiť vaginálnu cystu poranenie pri kyretáži?

Zodpovedané
5. máj 2022

Dobrý deň,

Bola mi zistená vaginálna cysta. Som 9 mesiacov po veľmi ťažkom pôrode. V januári som mala kyretáž, ostal mi kúsok placenty po pôrode. Po kyretáži som veľmi silno krvácala, skončila som na pohotovosti.

Mohlo cystu spôsobiť to, že pri kyretáži som bola nejako poranená? Alebo to môže byť aj tým pôrodom?

Moja gynekologička mi ju chce chirurgický vybrať. Je to potrebné pri takých cystách, alebo sa môže stať, že aj sama zmizne?

Ďakujem za odpoveď.

Dobrý deň,

nález som nevidela, preto sa k nutnosti operačného odstránenia vyjadriť neviem. Riaďte sa preto doporučeniami Vášho gynekológa.

Za jej vznik môže pravdepodobne pôrodné poranenie a jej sekundárne hojenie. S kyretážou to nemá nič spoločné, keďže kyretuje sa dutina maternice a vaginálna cysta je v úplne inej časti.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník