Môžem otehotnieť prirodzene alebo radšej podstúpiť IVF, ak mám jeden nepriechodný vajcovod?

Zodpovedané
15. júl 2022

Dobrý deň,

zistili mi na hysteroskopii, že jeden vajcovod je nepriechodný, druhý je v poriadku.

Je bezpečné sa pokúšať otehotnieť prirodzene alebo je lepšie podstúpiť IVF?

Prípadne je možné sa spoľahnúť na metódu, že sa pokúšať otehotnieť každý druhý mesiac a teda keď ovulujem z priechodného vaječníka?

Mám pochopiteľne obavy z mimomaternicového tehotenstva.

Ďakujem za odpoveď.

Dobrý deň,

predpovedať Vám bohužiaľ neviem, či Vás v budúcnosti čaká alebo nečaká mimomaternicové tehotenstvo.

Čo sa týka otehotnenia, snažila by som sa v každom cykle, pretože vajíčko sa uvoľňuje pri ovulácii aj s tekutinou a teda môže byť zachytené aj na opačnej strane.

Neviem koľko máte rokov, ale po roku snaženia by som vyhľadala CAR.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník