Môžem užívať Duphaston len 5 dní?

Zodpovedané
10. jan 2023

Dobrý deň,

prosím vás, asi pred rokom mi boli potvrdené polycystické vaječníky, sono + výsledky od endokrinologičky. Duphaston užívam skoro 4 roky vkuse. Bez neho som menzes mala len párkrát do roka. Ako ho ale mám, tak mám pocit, že nemávam ovuláciu. Najprv som ho užívala od 10. do 25. asi 3 roky. Menzes som mala len akoby špinenie. Teraz mi zmenil dr dávkovanie na 15. až 25. a mám ho ako predtým klasický. Rada by som vysadila Duphaston, len dr mi povedal, že tým, že ho užívam si šetrím vajíčka.

Dá sa aspoň, že by som ho užívala cca 5 dní, napr. od toho 20. do 25. dňa, nestačilo by to?

Predtým som mávala cyklus 31 dňový a keď som bola tehotná, syn bol o týždeň menší ako mal byť, počas celého tehotenstva. Mám preto pocit, že ovuláciu nemám tabuľkovo ale neskôr. Preto si myslím, že je možné, že mi ju ten Duphaston blokuje. Niekto tvrdí, že blokuje ak sa dá moc skoro, niekto, že nie.

Kedy by teda mala podľa vás prebiehať ovulácia pri 31. dňovom cykle?

Vopred ďakujem.🙏

Dobrý deň,

pri PCO menzes nechodí, pretože k ovulácii nedochádza. Kapsula (obal) vaječníka je tak pevný, že folikul v danom čase nepraskne.

Ak sa snažíte otehotnieť, kľudne užívajte Duphaston od 18. dňa MC do 27. dňa MC. Tých 10 dní by sa mal Duphaston užívať, aby bola dávka dostačujúca a účinná.

K ovulácii by mohlo u Vás čisto teoreticky dochádzať práve okolo 17. dňa MC.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník