Môžu mať hormóny súvisiace s tvorbou mlieka vplyv na umelé oplodnenie?

Zodpovedané
16. nov 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať, či môže mať dojčenie negatívny vplyv na šancu otehotnieť. Dcérka sa nám narodila po IVF. Momentálne má dcérka 1,5 roka. Je stále a často dojčená. Neplánovala som ju ešte odstaviť od mliečka.vSnažíme sa však o druhé dieťatko, no neúspešne. Aj kvôli veku a zdrav. poisťovni by sme chceli v blízkej dobe absolvovať ďalšie IVF.

Môžu mať hormóny súvisiace s tvorbou mlieka vplyv na umelé oplodnenie?

Čo by ste nám odporúčali?

Ďakujem.

Dobrý deň,

pri dojčení je vysoká hladina prolaktínu. Ten blokuje ovuláciu a preto sa Vám nedarí.

Čo sa týka umelého oplodnenia, myslím, že Vám rovnako doporučia prestať s dojčením. Už len z hľadiska potreby hormonálnej prípravy pred vkladom a následne počas tehotenstva.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník