Umelé oplodnenie - postup

katuskamala
23. sep 2014

Sme po tretej neuspesnej IUI, caka nas umele oplodnenie. Vie mi niektora poradit, aky je postup???
Ja som ok, manzel ma 1,5% dobrych spermii (ostatne maju zlu morfologiu)....

alcinkap
23. sep 2014

@katuskamala
Prostredníctvom centra bude podaná žiadosť na schválenie ivf ... potom cca za mesiac máš žiadosť schválenú a potom idete na to 🙂
U nás to bolo, že na druhý deň ms som si začala pichať injekcie do brucha, potom nasledovali injekcie do svalu - to trvalo cca 10 dní a potom som išla na odber vajíčok (musíš mať absolvované aj predooperačné vyšetrenie, lebo to budeš uspaná). Zároveň aj manžel odovzdá spermie deň odberu. Potom Vám oznámia koľko vajíčok Vám odobrali a potom všetky "oplodnia" spermiami a na druhý deň by ti mali volať koľko vydržalo. A na piaty deň (teda aspoň u nás to tak bolo) pôjdeš na vklad 🙂 a potom čakáš na výsledok 🙂
možno som niečo zabudla, keď tak kľudne sa pýtaj 🙂 vyšlo nám prvé IVF 🙂

katuskamala
autor
23. sep 2014

@alcinkap dakujem pekne za odpoved... u nas to je este tak, ze pri stimulacii na IUI som brala extra malu davku liekov... berie sa myslim od 3-7dna cyklu (tak cca nejako) a ja som v polovici liekov mala uz 9 folikulov teda hyperstimulacny ovarialny syndrom :( odvtedy som 2 krat mala minimalnu davku liekov, az sa lekar smial,ze to sa mi neurobi nic a urobili sa 3 folikuly...
preto sa chcem opytat - budem mat aj tych injekcii menej alebo ziadne? na co vlastne su?

katuskamala
autor
23. sep 2014

@alcinkap a gratulujem k tomu ze sa podarilo!!!! 🙂 aka bola vasa cesta k babatku?

alcinkap
24. sep 2014

@katuskamala
no ja sa priznám, že ja tomu moc nerozumiem 🙂 mne dali injekcie a kázali pichať a ja som pichala ....tie injekcie sú na stimuláciu, resp. na tvorbu vajíčok. A do ktorého centra chodíte?

alcinkap
24. sep 2014

@katuskamala
no my sme sa snažili cca tri roky ... mňa trocha lekár zanedbal, ale to je iná kapitola 🙂 už mám nového, takže už sa nad tým radšej nepozastavujem 🙂 Ja som mala neustále cysty, ms som mala katastrofálnu ak vôbec nejakú (pri tej mi pomohli kvapky Gynex, ktoré som asi tri mesiace užívala) a mala som podozrenie na endometriózu (nezisťovali mi to vyšetrením, lebo by sa len zbytočne predĺžil čas - tak mi povedal lekár v centre) a manžel mal trocha horší spermiogram (mal tých rýchlych spermií len 30% a že má byť minimálne 32%). Tak nás poslala do centra - do Gynfivu, ale tam som nechcela ísť.
V marci sme boli na pohovore v centre (Ferticent Blava), dovybavovali sme ešte nejaké vyšetrenia (resp. u muža urologické, lebo ja som mala všetky) a potom sa poslala žiadosť do poisťovne a potom to išlo strašne rýchlo 🙂 v máji zavolali a našťastie zavolali pred ms, takže sme nemuseli čakať a hneď sme nabehli na injekcie a potom to už išlo 🙂

katuskamala
autor
24. sep 2014

@alcinkap takze vy ste sli rovno na umele ano? My chodime do iscaru v martine... akurat nas isem objednat na konzultaciu ze ako dalej.. :/

alcinkap
24. sep 2014

@katuskamala
ano nám ani iné možnosti nedávali na výber ...

katuskamala
autor
24. sep 2014

@alcinkap ak sa smiem opytat, kolko vas to vyslo peniaztekov? a kolko folikulov sa ti spravilo po stimulacii? ja sa toho obavam, ze ich budem mat velmi vela, vtedy som mala iba 9 a plakala som od bolesti ked praskali.... :(

katarina0810
24. sep 2014

Ahojte dievčence. Čítala som si vaše príspevky a ALCINKAP srdečne gratulujem k úspechu 🙂
KATUSKAMALA tá inseminácia IUI je kvôli tomu,aby si spĺňala podmienky pre IVF kvôli poisťovni. My sme s manželom absolvovali iba jedno IUI. Ale neúspešne. Ja som mala už trikrát IVF a teraz ideme do štvrtého a bohužial už sme samoplatcovia ☹ Tak ak by si chcela niečo vedieť,tak sa spýtaj. Trošku viac som už z toho zažila a dúfam,že ty to nezažiješ a budeš tehotná čo nevidieť 🙂

alcinkap
24. sep 2014

@katuskamala
no lieky nás vyšli 300,- Eur (290 a niečo) plus progesterón (berieš ho odo dňa odberu vajíčok) ma vyšiel na 15 dní 44,- Eur (lacnejšia verzia utrogestan mala v tej dobe v lekárňach výpadok). Ten progesterón som brala až do ukončenia 12-teho týždňa (čiže to vyšlo tak cca 250,- Eur). No a neustále cestovanie do Blavy tiež niečo stálo. Takže cca 700,- Eur (a to nerátam rôzne vitamíny, ktoré som pojedla) ...
Ja som mala 6 vajíčok a z toho len dve nakoniec prežili a z jedného teraz rastie v brušku malý prček 🙂

alcinkap
24. sep 2014

@katarina0810
ďakujem 🙂
my sme išli hneď na IVF, predtým sme nič iné ani neabsolvovali (IUI sme nemali). Takže asi to vždy netreba na schválenie poisťovňou ....

katarina0810
24. sep 2014

@alcinkap Sú tam podmienky pre ktoré nemusíš absolvovať IUI. To už vyhodnotí lekár podľa spermogramu a tvojich horm.výsledkov. Nám to už tiež preto druhý krát neodporúčali,lebo to nemalo význam,ale chceli sme to najprv skúsiť tou jednoduchšou metódou. Ja už jedno dieťa mám,ale mám druhého manžela,tak sme si mysleli,že je chyba v ňom,ale bohužial sme po štyroch rokoch zistili,že problém bol vo mne. Ani manžel nemá 100% SG. Má zlý tvar spermií. No a stále sa nám nedarí ☹ Ale nezúfame a ideme ďalej 🙂 Ty si mala koľko vajíčok vytvorených?

alcinkap
24. sep 2014

@katarina0810
jáááj ... to som ani nevedela, my sme hneď vhupli do ivfka 🙂
My sme boli svojím spôsobom problémoví obaja, takže asi preto sme hneď naklusali na ivf ...
Ja som mala odobratých 6 vajíčok (krátky protokol) a z toho dve vydržali a aj boli vložené. Dokonca spočiatku sa ujali obidve, len potom lekár zistil, že z toho druhého je len prázdny vačok a ten sa potom aj vstrebal ...

alcinkap
24. sep 2014

@katarina0810
snáď to už tentokrát vyjde 🙂 budem moc držať palce ...

katarina0810
24. sep 2014

@alcinkap Ďakujem. Veď aj ja mám už tretí krát len krátky protokol. Tak to si mala šťastie s tým jedným vajíčkom 🙂 To bol riadny bojovník 🙂 Ja som mávala tak 8-10vajíčok,ale vždy mi ostalo iba jedno na deň vkladu. Somnou tam raz ležala žienka,ktorá mala 3.ročné dieťa a aj to mala z umelého a vytvorilo sa jej len jedno vajíčko a aj na druhé dieťatko si prišli len s jedným vytvor.vajíčkom 🙂 Mala šťastie v nešťastí 🙂 Ďakujem za palce.Veď čakám na menzes a idem sa dopovať hormónami 😀

katarina0810
24. sep 2014

@alcinkap Teraz som si všimla tvoj príspevok s cenami. A iné si už nič neplatila? Myslím tým v sanatóriu.Lebo ja chodím do Heliosu a tam mimo liekov platím ešte vyše 600€ po zákroku.Nás to s liekmi a cestovaním vyšlo okolo 1400€

alcinkap
24. sep 2014

@katarina0810
jáááj ešte som asi nenapísala 150,- Eur za SPF - etodika vyvinutá nemeckou univerzitou / Department of Gynecological Endocrinology and Reproduction, Women's Hospital, University of Heidelberg, Germany/, ktorá výrazne zvyšuje úspešnosť IVF cyklov. Ide o aplikáciu laboratórne spracovaného ejakulátu manžela /partnera do krčka maternice, čím dochádza k zvýšenej stimulácie receptorov , ktoré sú zodpovedné za kvalitu prípravy výstelky maternice- endometria.
Metoda pracuje na princípe mikročipovej technológie (aCGH ) a prináša vyššiu presnosť pri záchyte dedičných ochorení. Hlavnou výhodou je možnosť vyšetriť všetky chromozómy embrya (23 párov t.j. 46 chromozómová dva pohlavné chromozómy) , kým staršou metódou FISH (fluorescenčné znázornenie úsekov chromozómov) bolo možné znázorniť najviac 8-10 chromozómov.
To som zkopírovala zo stránky 🙂
Centru som platila len tých 150,- Eur za ten SPF .... skús si dať stránku ferticent.sk, tam majú cenník a tak

katarina0810
24. sep 2014

pozerala som to,tak to je riadny rozdiel v cenách 🙂 ale v Martine majú inú metódu a tá je taká drahá.myslím si,že všetky metódy sú na ten istý spôsob,len nástroje na to majú rôzne ceny.a to musíme zaplatiť my.ja som iné centrá ani nehľadala a už štvrtý rok chodíme stále do Heliosu.v podstate som s nimi spokojná až nadmieru,ale tie ceny sú neporovnateľné s tým,čo si mi napísala ty.teraz nás to vyjde okolo 2500€ tých 1100€,čo nám preplácala poisťovňa si už platíme sami.je to dosť náročné a popri tom všetkom máš byť v kľude a nestresovať.s takými cenami sa to asi ťažko dá 🙂

katuskamala
autor
25. sep 2014

@katarina0810
@alcinkap žienky dakujem pekne za informacie... lacna zalezitost to veru nie je... je mi to luto, lebo bezny clovek na take ivf musi sporit aj cely rok... skoda, ze potrat stoji tak malo... malo by to byt naopak! ach :(
vidim, ze kazdy pripad je iny a uvidime co nam povedia na konzultacii. ideme tam asi o 2 tyzdne... zatial cakame iba rok a pol, mozno s umelym este pockame, i ked zas na co cakat? stale tak bojujem - ze raz si poviem ved vyčkaj, a raz prečo čakat?

alcinkap
25. sep 2014

@katuskamala
si to dobre vystihla (s tým porovnaním napr. za potrat) ....
Na čo je čakanie dobré?

katuskamala
autor
25. sep 2014

@alcinkap zial Bohu no je to tak... nasa spolucnost potraty akceptuje a umele oplodnenie je velke tabu a malo kto o nom na verejnosti hovori...

veru na co je cakanie dobre? akurat som s manzelom o tom rozpravala... preco odkladame ivf? pre tri veci:
1. peniaze - tie teraz mame nasporene, na ivf budeme mat
2. zdravotne komplikacie, ktore mozu nastat - to je riziko, s kt. musime ratat, je to len zasah do tela - no musime verit lekarom
3. netrpezlivost - trpezlivost - na to odpoved nemam... lebo kedy uz je trpezlivosti dost?

zaver debaty - ideme do ivf, nastal ten spravy cas 🙂

alcinkap
25. sep 2014

@katuskamala
Pekne si to napisala 🙂 ja som s muzom 5 rokov, z toho sme tri roky svoji a cele tie tri roky sme to riesili. Je to tazke rozhodnutie, velky zasah do tela a priznavam, ze klobuk dolu pred zenami, ktore ivf absolvuju uz niekolkykrat.

zupe11
25. sep 2014

Dobrý večer.Rada by som sa zapojila do vašej témy.Viete mi poradiť ako to je,keď nestihneme využiť schválenie poisťovňou?Nám poisťovňa schválila IVF v auguste,ale ešte sme sa stále 100% nerozhodli či do toho ideme a tak isto nie sme ešte dobre informovaný.Nám sa nepáčilo,že hneď nám povedali,že nič iné Vám nezostáva len IVF.Nik nám ani nepovedal,že preco a ani kde je problém.Problém má partner.Má malo pohyblivých spermii,ale to je všetko čo vieme

katuskamala
autor
25. sep 2014

@zupe11 to sa ti nedivim ze ste to odmietli... chodte na inu kliniku a nech cas vysetria opat... mozte ist na inseminacie a tak ivf... musite vediet co mate za problem a tak sa rozhodnut... na otazku co pokladas ja zial odpoved neviem... ci je lehota ci nie..netusim

katuskamala
autor
25. sep 2014

@alcinkap kebyze vies vratit cas.. cakas 3roky kym idete na umele? My sme apolu 7rokov,no pokusame sa len 1,5roka. No hned som vedela ze nieco nebude ok ked sa nepodarilo na prvy krat... tusenie :(

lafamme
25. sep 2014

chcem sa spýtať, po vložení- kedy je možné zistiť, myslím po koľkých dňoch, že ste tehotná?

alcinkap
26. sep 2014

@katuskamala
ja som nečakala tri roky, mňa moja lekárka úžasne tri roky "akože" liečila .... :( cpala ma rôznymi liekmi a podobne ... v centre hneď povedali, že to "liečenie" bolo úplne zbytočné. Ale nie som lekár, aby som hodnotila ... verila som, tak som sa "liečila".

alcinkap
26. sep 2014

@zupe11
nie som si veľmi istá, ale mám pocit, že nám v centre vraveli, že schválená žiadosť je platná jeden rok ... ja mám vszp 🙂
A súhlasím treba zmeniť centrum ....

alcinkap
26. sep 2014

@katuskamala
nechcela by som vracať čas ... načo? zažiť si možno všetko znova, nie ďakujem 🙂
Som šťastná, že je to tak ako to je teraz 🙂

katarina0810
26. sep 2014

@katuskamala Ja ťa chcem len podporiť s tým,čo som si prežila ja behom štyroch rokov,ktoré sa snažíme o dieťatko.Mňa môj bývaly gynek.riadne odflákol a po zmene dr.mi môj nový gyn. povedal len toľko,že sa "môžem poďakovať" doktorovi,že ma poriadne do....zistil mi chronický zápal maternice a nefunkčnosť vaječníkov a to som bola dopovaná liekmi a nič.Stále mi len vravel.že máme čakať a skúšať.Nový gyn.ma hneď poslal na umelé,ale až po dočasnom zaliečení zápalu.3krát som bola na IVF a z toho som 2krát potratila.Už som bola psychicky,tak na tom,že už končím a nechcem dieťa.Tiež som sa nechcela vydať za už teraz môjho manžela,lebo on veľmi túži po dieťatku.No proste to bol neskutočný stres a psychika úplne na dne.Ale podporou môjho muža som sa z toho dostala a už máme po svadbe a ideme o mesiac na 4 IVF.Teším sa,ale mám aj obavy.Tiež nemám veľmi na výber,čo sa týka veku,tak sa pokúsime posledný krát a dosť.Tak hlavu hore všetky a ide sa ďalej.Skúšajte a hlavne nezúfajte 🙂

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre