Nemám priveľa tabletiek na to, že sú krvné výsledky v poriadku?

Zodpovedané
4. nov 2022

Dobrý deň, pani doktorka,

dnes 2. 11. som bola na poradni. Všetko bolo v poriadku, len pani doktorka mi spomínala, že bábätko je o 10 dní menšie (ovuláciu som mala odsledovanú, tak termín pôrodu a týždeň tehotenstva sedí). Odporučila mi aby som jedla viac rýb, tvaroh, hrozno… celé tehotenstvo som mala v poriadku krvné výsledky aj železo. Avšak dneska mi predpísala 3x1 Sorbifer Durules a 1x denne Acidum Folicum. Okrem toho si užívam Femibion 2 a Magnerot a Utrogestan do 34. týždnňa (preventívne si vkladám od začiatku tehotenstva na jej odporučenie, nemala som ťažkosti ani krvácanie).
Zdá sa mi, že je to vysoká dávka toho železa a veľa tabletiek nato, že krvné výsledky sú v poriadku. Na začiatku tehotenstva som si dávala Sorbifer ale iba jednu tabletku a iba preventívne, keďže pred tehotenstvom som bývala chudokrvná. Chcem si vypočuť aj Váš názor, čo si o tom myslite.

Je to v poriadku?

Čo sa týka jedla, stravujem sa ako pred tehotenstvom, nemám žiadne chute, pribrala som 8 kíl, takže váhu mám primeranú.

Ďakujem za odpoveď.

Dobrý deň,

pravdepodobne výsledky nie sú až také v norme, keď Vám Vaša pani doktorka hradí železo aj kyselinu listovú vo vyšších dávkach ako sú prijímané v tehotenských vitamínoch.

Ak je podávanie indikované, je potrebné ich užívať. A keďže nepoznám bližšie výsledky vyšetrení, nemôžem sa konkrétne k dávkovaniu a potrebe ich užívania vyjadriť.

Preparáty, ktoré užívate sú bežne v tehotenstve predpisované. Nie je sa čoho obávať.

Akurát je potrebné odsledovať veľkosť bábätka. Ak by zaostávalo veľkostne o viac ako dva týždne, môže ísť o nedostatočnú funkciu placenty.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník