Plánovanie tehotenstva počas dojčenia. Aké doplnky mi odporúčate?

Zodpovedané
26. aug 2021

Dobrý deň,

momentálne ešte dojčím dvojročného syna a užívam Jamieson Prenatal Complete + dha. Plánujeme ďalšie tehotenstvo a obávam sa, že kyselinu listovú možno neviem poriadne vstrebať a tá je práve najdôležitejšia v prvých týždňoch tehotenstva.

Pokiaľ viem, najlepšie sa vstrebáva kyselina listová s metafolínom, ktorú majú tabletky Femibion (užívala som počas celého tehotenstva). Keďže ich majú rozdelené pre A) plánovanie + tehotné do 12tt, B) po 12tt až do ukončenia dojčenia a C) počas dojčenia, neviem ktoré by boli v aktuálnej situácii najvhodnejšie.

Hľadala som aj čistý metafolín, ktorý by som si mohla pridať k Jamiesonu, no nenašla som taký.

Existujú nejaké iné voľnopredajné doplnky s metafolínom?

Čo by ste mi poradila a v akom dávkovaní?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

Váš doplnok výživy, ktorý užívate obsahuje dostatok kyseliny listovej - 1 000 μg.
Určite by som k nemu nepridávala ešte ďalšiu kyselinu listovú. Vaše telo kyselinu listovú zmetabolizuje v dostatočnom množstve.

Čo sa týka Femibionu, pokiaľ zvažuje jeho užívanie, tak by som začala s užívaním Femibion 1 - obsahuje dostatok folátov - 800 μg, ktorej zdrojom je kyselina listová aj Metafolín zhruba v pomere 1:1.

Samotný výživový doplnok s obsahom aktívnej formy kyseliny listovej je napríklad GENERICA Active Folic.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník