Po konizácii som sa nevyliečila z HPV. Som viac ohrozená?

Zodpovedané
4. mar 2023

Dobrý deň,

podstúpila som konizáciu kvôli dlhodobým zápalovým zmenám na krčku. Predtým mi vyšiel aj HPV - ten rizikový. Po konizácii je krčok v poriadku a tam zmeny nie sú. Zlý HPV ostal.

Čítala som, že konizáciou sa často ženy z HPV vyliečia, ale mne to asi nepomohlo.

Som viac ohrozená?

Čo s tým ďalej?

A ako so stykom?

Mohla som to dostať od partnera?

Stále mám výtok, žiadnu baktériu a nič tomu podobné nemám. Od konizácie v 11/22 som styk nemala.

Môže to spôsobovať vaginálny krúžok?

Ďakujem

Dobrý deň,

výtok belavý až žltý, v rámci cyklu sa meniaci, bez zápachu či iných sprievodných príznakov, je prirodzený a nelieči sa.

Čo sa týka ďalšieho postupu, tak doporučila by som očkovanie proti HPV a užívanie HPVirinu dlhodobo apsoň 6 mesiacov. Samozrejmosťou sú pravidelné kontroly podľa doporučenia.

HPV je predovšetkým sexuálne prenosné, takže to, že ste ho opäť dostali od neho vylúčené nie je.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník