Pôrod vákuovým extraktorom - ako sa mu vyhnúť druhýkrát?

Zodpovedané
8. dec 2022

Dobrý deň,

môj prvý pôrod išiel najskôr veľmi dobre, rýchlo som sa otvárala, kontrakcie boli dlho znesiteľné. Do asi 4 hodín od prvej kontrakcie som bola na pôrodnej sále. Ale druhá pôrodná doba trvala skoro hodinu, dieťa som nevedela vytlačiť, malo 3800 g. Nemala som epidurál, nestihli mi ho podať. Už som sa potom opúšťala od bolesti, lebo žiadne moje snahy ani tlačenie nehli bábätkom v pôrodných cestách. Doktor ma dával medzitým aj na fitloptu, musela som postojačky krúžiť panvou. Ale to bolo tiež bez progresu. V podstate som okrem bolesti z kontrakcií ani necítila žiadne tlaky na konečník. Nakoniec bolo bábätko vytiahnuté extraktorom kvôli tomu, že sa zhoršovali ozvy, všetko dopadlo, našťastie, v poriadku. Nie som žiadna chudučká baba, panvu mám tiež dostatočne širokú. Chodila som pred prvým pôrodom na prípravný kurz, cvičila som s anibalom. Bola som v tom, že teóriu i tlačenie z cvičenia ovládam. Stehy neboli potrebné potom skoro žiadne, doktor pôrod v správe komentoval - že rodička i napriek veľkej snahe nevedela dieťa vytlačiť. Netuším doteraz, prečo mi to nešlo.

Som opäť tehotná, je možné spraviť ešte niečo z mojej strany, aby som druhýkrát bábätko dokázala vytlačiť sama?

Ďakujem

Dobrý deň,

pravdepodobne nenaliehalo bábätko ideálne.

Nebola som pri tom, preto neviem či bolo tlačenie úplne efektívne. Myslím si ale, že ste spravili svoje maximum. Nič viac preto spraviť neviete. Pre ďalší pôrod sa už iba psychicky pozitívne nastavte, nemyslite na to čo bolo pred tým. Vôbec sa situácia nemusí opakovať.

Držím palce!

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník