Prečo sa mi zmenil stav a aj cyklus po kyretáži?

Zodpovedané
26. nov 2021

Dobrý deň,

mám 31 rokov a 2 dcéry. Obe prirodzene, tehotenstva v poriadku a na prvýkrát. V čase pôrodu som mala 19 a 20 rokov. Teraz v lete som otehotnela tiež na prvýkrát. Ale v 6. týždni bol zistený hematóm, v 11. týždni MA a následná kyretáž.

Kontrola v poriadku, ovulácia na 17. deň cyklu po zákroku potvrdená doktorkou. Menštruácia prišla na 27. deň cyklu ako vždy, len silná a veľmi bolestivá. Trvala 11 dni.

Druhá menštruácia prišla na 28. deň cyklu a opäť bola silná a bolestivá. Trvala už len 8 dní. Po menzese som bola na preventívku u gynekológa. Všetko v poriadku.. Aj maternica, aj vaječníky. Spomenula som mu, že mám silnú menštruáciu. Vraj by sa to malo postupne zmeniť.

Tretia menštruácia bola na 27. deň cyklu silná a bolestivá. Trvala tiež cca 8 dní. Po nej sme sa začali snažiť. A nič.
Štvrtá menštruácia na 25. deň cyklu bola silná a bolestivá.

Príznaky ovulácie nemám ako pred zákrokom (výtok je miernejší, mám bolesť). Celkovo cítim suchosť počas celého cyklu.

Môže toto súvisieť s vekom?

Mohlo sa niečo pokaziť po kyretáži?

Je problém menštruácia?

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

po zákroku sa obvykle menštruácia upraví za pár cyklov.
Pokiaľ bola kontrola po zákroku v poriadku, tak sa samotným zákrokom nič nepokazilo. Jedným z mála príznakov, kedy sa mohlo niečo pokaziť pri zákroku by bola extrémne slabá menštruácia až vôbec neprichádzajúca menštruácia, keby bol zákrok vykonaný nešetrne. Čo nie je Váš prípad.

Možno Vaše telo potrebuje iba viac času na zotavenie. Ja viem, že sa Vám podarilo počať vždy na prvýkrát, ale zdravé páry počnú v priebehu jedného roka.

Skúste pre začiatok užívať Gynex kvapky. Sú na prírodnej báze a mohli by pomôcť navodiť hormonálnu rovnováhu.

Ovuláciu si viete potvrdiť aj doma jednoduchým testom z moču, ktorý je dostupný v lekárňach či drogériách.

Ak by sa o 3 mesiace nič nezmenilo, kontaktujte gynekológa.

Držím palce.

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník