Súvisí bolesť v podbrušku v 17. tt s rozťahovaním maternice?

Zodpovedané
28. jan 2023

Dobrý deň, pani doktorka,

som v 16. + 4 tt, v utorok v noci po močení začali u mňa bolesti v ľavom podbrušku, ťahajúce sa do krížov. Ráno som bola u gynekológa, tam bolo všetko v poriadku, krčok 45 mm. Zdalo sa mu, že ľavá oblička je mierne zväčšená, poslal ma na urológiu. Cievkovaný moč bol úplne v poriadku, na sone bolo tiež všetko v poriadku.

Teplotu som nemala, bolesti potom zmizli, objavili sa potom opäť nachvíľu poobede, keď som mala plný mechúr, ale už boli slabšie. Na ďalší deň sa mi objavili ráno, keď som vstala z postele, ale už to boli skôr také bodavé bolesti v podbrušku, také pichanie, vtedy je podbruško aj pri stlačení citlivé. Po rozchodení bolesti zmizli a neobjavili sa vyše dňa. Dnes som ráno sedela a po vstaní ma opäť začalo pichať v podbrušku. Pri sedení to nepociťujem, iba pri pohybe. Ustúpilo to po cca polhodine.

Môže sa jednať aj o bolesti z rozťahovania maternice?

Užívam Magnerot 3x denne. Pri prvom tehotenstve som okolo 17. tt mala tiež bolesti ale nepamätám si akého typu už boli. Vtedy sa tiež nezistilo z čoho boli. Vtedy ma ale pravá strana bolela.

Ďakujem Vám za odpoveď.

Dobrý deň,

pokiaľ bolo na vyšetrení všetko v poriadku, bruško netrvdne, močenie je bez subjektívnych ťažkostí /pálenie, štípanie pri močení negujete/, ste bez teploty, stolica je pravidelná a nekrvácate, tak pôjde o sprievodné príznaky tehotenstva. Prípadne by mohlo ísť o zrasty v podbrušku, ktoré sa pri raste maternice "naťahujú" a Vy tieto zmeny pociťujete tak ako vyššie popisujete. Obvykle spontánne časom miznú, môžu sa však v priebehu gravidity ešte vrátiť.

Užívajte Magnézium podľa doporučenia, viac oddychujte. Čokoľvek by sa Vám nepozdávalo, vyhľadajte ambulantného gynekológa, prípadne gynekologickú pohotovosť.

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník