Z čoho vznikajú extrasystoly u plodu v tehotenstve?

Zodpovedané
10. dec 2022

Dobrý deň,

mám takú otázku na ktorú mi nik nedal odpoveď, hoci som sa na to pýtala viackrát lekárov. Mám 7 ročnú dcéru. Má diagnózy detský autizmus a detskú mozgovú obrnu ľahkého stupňa. Narodila sa predčasne, v 33. tt kvôli extrasystolom, srdiečko jej vynechávalo. Pri narodení akútnym cisárskym rezom sa jej stav zlepšoval, aj keď to neostalo bez následkov. Tehotenstvo som mala rizikové. V 4. tt som bola chorá, brala som atb Zinnat a v 6. tt krvácanie, hematóm v maternici. Potom tehotenstvo prebiehalo celkom dobre do toho 8. mesiaca.

Veľmi by ma zaujímalo z čoho vznikajú extrasystoly u plodu v tehotenstve?

Snažila som sa stravovať ako treba v tehotenstve, vyhýbala som sa všetkému čo by mohlo v tehotenstve škodiť. Srdiečko má v poriadku.

Ďakujem za odpoveď.

Dobrý deň,

extrasystola je srdcový sťah, ktorý prichádza mimo pravidelný srdcový rytmus. Jeho príčinou je ložisko s abnormálnou elektrickou aktivitou v niektorom srdcovom oddiele, z ktorého sa vzruch šíri na ostatné srdcové oddiely.

Ojedinele sa vyskytujú aj u zdravých jedincov a nemusia znamenať závažné postihnutie srdca. Častejšie sa však vyskytujú u chorobných stavoch postihujúcich srdce, či celý organizmus.

Nepoznám bližšie Váš, a ani celkový zdravotný stav Vašej dcérky. Preto sa k príčine vyjadriť jednoznačne nemôžem. Zinnat a ani hematóm však vznik extrasystol nespôsobili.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník