Kočík Stokke pre januárové bábo - Trailz, Xplory V6? Nový či aj používaný? A autosedačka?

Zodpovedané
11. sep 2019

Ahoj,

prosim, vedela by si mi poradit? Uvazujem nad kupou kocika Stokke - moj vysnivany. V podstate som si precitala kopec nazorov na tuto znacku a uz mam v tom trosku zmatok. Neviem sa rozhodnut medzi Trailz a Xplory V6.

  • s kocikom budem chodit vela, viacmenej mestske chodniky
  • chcem s nim sem tam vybehnut aj na prechadzku do lesa (siroka lesna cesta, hrbolata a kombinovana s asfaltom)
  • byvame v byte (vytah v povodnom panelakovom stave - nemame kocikaren)
  • do auta sa nam zmestia obe verzie
  • babatko by malo byt januarove (termin je 18.1.)
  • budem potrebovat fusak - zmesti sa mi tam aj obycajny, alebo musim nozickovy?
  • do kolko rokov cca mi vydrzi kocik - ta sportova cast? Nie je prilis mala?
  • oplati sa kupit novy Stokke, alebo by si kludne volila aj pouzivany?
  • autosedacku - vajicko je lepsie kupit original k Stokke, alebo kludne mozem volit aj inu znacku?
  • do cca akeho veku sa pouziva vajicko? Nie je lepsia volba kupit "vacsiu sedacku" s novorodeneckou vlozkou?
  • je z tvojho pohladu Stokke dobra volba?

Velmi dakujem za pomoc pri vybere 🙂

Ahoj,

nórska značka Stokke je jednoznačne kvalitná a obľúbená s kvalitami nielen dizajnovými. Rozumiem preto, že je tvoj vysnívaný - mnohé mamičky s citom pre detail a krásne veci zároveň o Stokkáči snívajú.

Čo sa tebou vybraných modelov týka. Stokke Xplory V6 je vlajkovoou loďou značky s najtypickejším, najmestskejším a zároveň najvýraznejším dizajnom. Toto je model, ktorý budeš preferovať, ak sa aj s kočíkom chceš ozaj “ukázať” a zároveň mať kvalitné, aj keď vyslovene mestské vozidielko. Jazdné vlastnosti má skvelé.
Ale pozor, toto platí na prevažne rovných, nenáročných povrchoch. Ja osobne by som Xplory na terén veľmi nebrala a ak tak, len príležitostne a dosť opatrne. Lebo on, aj keď sa nezdá, časom môže byť takýmto používaním opotrebovaný (aj vnútorne, v spojoch, vo vyvážení jednotlivých strán a pod.). Inak skvelý kočík - rátaj pri ňom, teda konkrétne tomto modele, že fusak - áno - bude musieť byť nožičkový teda minimálne vo vaničke a potom v sedacej časti v protismere jazdy, kde ti bude zavadzať povestná stredová “stračia nôžka”.

Stokke Xplory V6

Trailz je minimalistickejší, funkčný model na v podstate každý povrch - no je aj o skoro 2 ,5 kilogramu ťažší a ozaj robustný. Mne osobne na ňom až tak nesedelo ťažisko, čo sa dvíhania na obrubníkov týka - ale samozrejme toto je dosť individuálne a u každej maminy iné. Preto je dobré si ho, ideálne naložený, vopred vyskúšať. Za mňa osobne je trochu priťažký a zvažovala by som ho skôr len v prípade, že plánuješ terén, a to aj horší, chodiť pravidelne. Inak skoro 15 kg kočík neviem nejako vo svojej hlave obhájiť - príde mi ako zbytočná záťaž. Lebo aj keď ho do kufra zmestíš, nakladať a vykladať ho opakovane, najmä po čase, nebude med lízať. Na sneh ale teda bude určite lepší - len či tých pár týždňov so snehom stoja za o toľko väčší kočík… Tu každopádne s fusakom nebudeš mať problém a nožičkový potrebovať nebudeš. Vďaka neprítomnosti stredovej tyče je aj vanička tým pádom priestrannejšia.
U Trailzu, ak nájdeš dobrú ponuku, by som sa nebála ísť kľudne aj do používaného - aj keď samozrejme, tie novšie sedadlá s oporou nôžok majú menšiu výhodu oproti tým starším.

Stokke Trailz Terrain

Na to, čo píšeš ty - ak teda platí, že prevažná väčšina budú mestské chodníky, sa mi z týchto dvoch vybraných modelov pozdáva Xplory. Ten by som ja osobne asi kupovala radšej nový, pravdupovediac - bazárové budú skôr staršie generácie, a mne príde, že Stokke je z generácie na generáciu lepší (jednoduchší, praktickejší na manipuláciu). Sedáky sú rovnakých veľkostí - a teda, aj keď sa nezdajú, priestranné sú dostatočne (a pre dieťa dokonca mimoriadne pohodlné, aspoň za nás) - takže tam by som sa netrápila. Do dva a pol, troch rokov v pohode vydržíte - niektoré deti aj dlhšie.

Vajíčko je výhodné mať to robené pre Stokke iba z dôvodu, že ide na konštrukciu nakliknúť rovno - ale úplne v pohode si môžeš kúpiť adaptéry na iné značky (typu Maxi-Cosi sú asi najčstejšie - teda Maxi-Cosi, Cybex, Kiddy, Joie a absolútne to nebude problém.

Ešte by som rada dala do pozornosti aktuálne vychádzajúci Beat, ktorý je čo do ľahkosti, skladnosti, a všestranného mestského plus mierne terénneho využitia úplná topka. Takže ak si na tento model ešte nepozerala - za mňa mimoriadne podarený, praktický kočík na v podstate celé kočíkovacie obdobie. Keby ja v tejto chvíli kupujem kočík, bol by u mňa na top miestach - čo sa dizajnu, aj čo sa funkcií týka.

Stokke Beat

Prajem to najpohodlnejšie kočíkovanie,
Eli