Aká je normálna dávka mliečka u novorodenca?

Zodpovedané
27. jún 2022

Dobrý deň,

mám doma týždňové bábätko a v pôrodnici sme mali aj novorodeneckú žltačku. Malý je kvôli tomu na prsníku veľmi spavý a potiahne si iba občas. Aj keď sa ho snažím budiť tlakom na ušný lalok alebo klúčnu kosť, tak častokrát to nezaberá a malý zaspí.

Takýmto spôsobom ho dojčím aj hodinu. Po odložení od prsníka, kedy už spí sa preberie a plače a hľadá prsník a opäť sa celý proces opakuje. Mám strach, aby si vypil dosť mlieka.

Aká je norma/dávka na jedno dojčenie?

Snažím sa ho aj vážiť pred a po dojčení. Tým, že to nie je nejako oddelené (myslím tým, že by som ho napr. polhodku dojčila a následne mi 3 hodiny spal), že ho dojčím v podstate stále s tým, že mi chvíľku po dojčení spinká, tak to váženie nie je efektívnym ukazovateľom. Medzitým ho samozrejme aj prebalujem a prezliekam.

Ako si odsledovať, či pije dostatočne?

Aby som ho napr. nejako neprekrmovala, resp. vedela nájsť inú príčinu plaču a neprikladala ho zakaždým k prsníku.

Mám si radšej mlieko odsať a podávať mu nejakú dávku z fľaše?

Bojím sa, aby prospieval a dostatočne priberal a nechcem to zanedbať hneď od začiatku.

Ďakujem

Dobrý deň,

máte pravdu. Spočiatku je ťažké zorientovať sa vo všetkých informáciách. Na prsiach nemáme žiadne ukazovatele, koľko mlieka bolo vypité. Preto môžu byť mamičky nervózne 🙂.

Nedá sa jednoducho povedať, že aká dávka na jedno dojčenie je tá správna. Líši sa od bábätka k bábätku. Sú deti, ktoré sa chcú dojčiť veľmi často po malých dávkach - pokojne aj po hodine. A sú deti, ktoré sa napapajú a potom 3 hodiny spia.

Novorodenci však väčšinou vyžadujú častejšie dojčenie. Dojčenie totiž nie je len o jedle, ale o všetkých ďalších potrebách bábätka. Preto ak váhate, či priložiť alebo nie, vždy je správna odpoveď - priložiť. Pri dojčení striedajte prsia aj niekoľkokrát. A to vždy, keď začne bábätko zaspávať.

Či bábätko pije dostatočne, tak to spoznáte podľa pocikaných plienok. Minimálne 6, alebo viac za 24 hodín znamená, že má bábo dostatok tekutín.

Fľaštičkou by ste všetko len skomplikovali a veľmi pravdepodobne zvýšili riziko skoršieho odstavenia a veľkých problémov s dojčením. Síce vidíte, koľko bábo vypilo, ale neviete, koľko vypiť chcelo. Dojčenie si deti regulujú samé. Sanie z fľaše je technicky iné ako z prsníka a môže spôsobiť odmietanie prsníka.

Ak máte váhu, vážte bábätko raz za 3 alebo 4 dni. Tak uvidíte, či váha rastie. Za tú dobu priberie cca 50, 60. 70 g. Rastie = prospieva.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová