Aká je vhodná poloha na dojčenie mimo domu?

Zodpovedané
10. nov 2023

Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať na vhodnú polohu pri dojčení mimo domu. Doma dojčím len vo futbalovej polohe, nakoľko mám väčšie prsia a som nízka. Mám ťažkosti, keď mám syna podopierať predlaktím, lebo vtedy sedím krivo a mám z toho bolesti chrbta. V pôrodnici sme s laktačnou poradkyňou skúsili viac polôh, ale nevyhovovali mi.

Existuje nejaká alternatíva futbalovej, ktorá by sa dala použiť aj napríklad pri dojčení vonku?

Ďakujem

Dobrý deň,

obávam sa, že na túto otázku neviem zodpovedať. Každej mamičke vyhovuje niečo iné. Je to o tréningu, o skúšaní a schopnosti si vyhovieť, získať sebadôveru, získať cvik. Ako bábätko psychomotoricky zreje a postupne lepšie drží hlavičku, tak tým býva časom dojčenie jednoduchšie.

Futbalová poloha je pri veľkých prsiach veľmi vhodná, ale často vyžaduje vankúš či podporu zo strany. To vonku nie vždy ide.

Ja odporúčam saciu polohu, ale opäť záleží na veľkosti a tvare pŕs. Ďalej od schopnosti mamičky umiestniť bábätko na seba a umožniť mu prisatie.

Pri dojčení vonku sa ponúka klasická poloha na tanečníka alebo na Madone, kedy si v prípade potreby podoprite nohou, či kolenom. Nohu môžete oprieť o koleso kočíka či inú podnožku. Resp. dáte nohu cez nohu.

Veľmi držím palce, trénujte, skúšajte. Nebojte sa, všetko sa postupne poddá.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová