Ako často kŕmiť 8-týždňové bábätko?

Zodpovedané
31. okt 2023

Dobrý deň,

8-týždňového synčeka kŕmim na striedačku mojím mliekom + umelým. Na poslednej poradni pred týždňom mal 58 cm a 4 800 g. Papá o 6:00, 9:30, 13:30, 17:30, 21:00 a v noci 1x podľa toho kedy sa zobudí.

Môjho mlieka mu dávam 150 - 160 ml, umelého vypije tiež cca 160 ml. Včera mi laktačná poradkyňa povedala, aby som kŕmila častejšie, teda každé 2 hodiny po 110 - 120 ml. To nevyhovuje ani bábätku. Nechce papať tak často a na 1 kŕmenie je mu to málo, keď to vypije, ešte pýta a je nervózny. Ani nezaspí, kým ho nedokŕmim a potom zase o 2 hodiny nechce, pretože sa najedol dosť. A ani mne.

Je v poriadku to ako som kŕmila doteraz, alebo by sme naozaj mali skrátiť intervaly medzi kŕmeniami?

Ďakujem

Dobrý deň,

nie je mi jasné to základné - dojčíte, alebo kŕmite odstriekaným mliekom a umelým mliekom ale z fľaštičky, alebo striekačky? Čo je Vaším cieľom - spokojne dojčiť, alebo nastaviť nejaký pevný režim a kŕmiť MM alebo UM podľa toho, čo budete mať? To je veľmi dôležité si stanoviť.

Neviem, za akým účelom Vás navštívila LP a čo bolo jej zadanie. Tu sa pýtate, na správne intervaly, preto odpoviem na otázku:
Bábätko sa má dojčiť na požiadanie, tak často a tak dlho, pokiaľ sa dojčiť chce. Postupne sa intuitívne vytvorí určitý rytmus (režim/poriadok) a mamička už spravidla tuší, kedy bábätko bude chcieť dojčiť. Ten sa môže v priebehu doby meniť opäť podľa potreby bábätka.

Pokiaľ dojčenie z nejakého dôvodu nejde, nefunguje, bábätko neprospieva, dojčenie výrazne bolí, je dobré zavolať LP a dohodnúť sa s ňou na postupe, ako sa plne rozdojčiť, alebo ako pokračovať pre prípad, že opatrenia nebudú fungovať. V tejto fáze sa teraz možno nachádzate vy.

Ja by som odporučila dojčiť na požiadanie s dokrmom cievkou a postupne znižovať množstvo dokrmu (MM alebo UM). Pokiaľ nedojčíte, potom dokrmujte MM alebo UM podľa odporúčania pediatra (prípadne podľa odporúčania na balení UM).

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová