Ako dlho je odsaté materské mlieko pre dieťa prínosom?

Zodpovedané
20. jan 2022

Dobrý deň,

mám mesačnú dcérku a dojčenie nám nefungovalo. Mlieko musím odsávať a podávať dcérke cez fľašu. Mlieka sa mi netvorí dostatok. Denne asi tak 4 dávky mlieka dám svojho odsatého a asi 3 dávky umelého.

Ako dlho je odsaté materské mlieko pre dieťa prínosom?

Ak by som napr. materské mlieko mala už len na jednu dávku denne, malo by to nejaký zmysel?

Ak by som si to mlieko "zbierala" počas dňa, išlo by už o nekvalitné mlieko?

Mlieko mám hlavne v ľavom prsníku, z pravého odsajem za 15 minút ledva 20 - 30 ml.

Ide iba o predné mlieko?

Ďakujem

Dobrý deň,

materské mlieko je prínosom v akejkoľvek dávke. Vždy hovorím, že každá kvapka dobrá. Takže je skvelé, že takto aspoň čiastočne udržujete laktáciu. Je veľmi zásadné dávať materské mlieko minimálne do 3 mesiacov veku dieťaťa. Tu sú potom z dlhodobého hľadiska najväčšie rozdiely. Deti, ktoré dostávali aspoň čiastočne MM sú zdravšie, menej často hospitalizované a pod.

Materské mlieko môžete počas dňa odsávať a zbierať do jednej nádobky a potom podať. Skladovať môžete v chladničke 3 dni, v mrazničke až 6 mesiacov.

Rozdielne množstvo v prsníkoch je normálne a veľmi časté. Obe prsia majú rovnako kvalitné mlieko.

Veľmi držím palce

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová