Ako je to s laktáciou u predčasne narodených detičiek?

Zodpovedané
11. feb 2020

Dobrý deň,

chcem sa opýtať ako je to s laktáciou u predčasne narodených detí. Som v 34. týždni plus 3 dni a mám vysoké riziko pôrodu. Bojím sa, že sa mi laktácia nespustí. Kolostrum mi tečie od 20. týždňa a musím nosiť vložky do podprsenky.

Spustí sa laktácia sama?

Rátam s tým, že dieťatko mi po pôrode nepriložia a budem si musieť mlieko začať odsávať.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

veľmi záleží na stave bábätka a prístupu nemocničného personálu. Prikladať sa dá aj veľmi malé bábätko - 28. týždeň a podobne. Je to však samozrejme individuálne.

Nie je pravda, že takto malé bábätká nedokážu sať. Ak majú možnosť a čo najčastejšie prístup k zdroju (prsníka), dokážu sa aj takto malé deti prisať a dojčiť sa. To je samozrejme najlepší spôsob ako dojčenie začať a laktáciu rozbehnúť.

Ak to nepôjde, pravidelne odsávajte a nijako sa netrápte množstvom mlieka. Môže ísť o pár mililitrov. To nevadí. Ide o pravidelnú stimuláciu pŕs (že máte mledzivo je skvelé).

Akonáhle to pôjde, prikladajte bábätko a majte ho čo najviac koža na kožu. Pokiaľ to bude možné, pokúste sa vyhnúť dokrmovaniu fľaštičkou. Skúste sa poobzerať po dobrej LP v okolí a dohovoriť sa s ňou na spoluprácu, akonáhle budete s bábätkom doma.

Nebojte sa. Dojčenie je možné rozbehnúť aj niekoľko týždňov po pôrode.

Moc a moc držím palce.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová