Ako odstavím od dojčenia dieťa, ktoré nemá ešte ani rok?

Zodpovedané
3. feb 2020

Dobrý deň,

mesiac užívam Kventiax a Sertralin. Podľa lekárky ich užívať môžem, no v letáku je napísané, že Kventiax sa užívať počas dojčenia nesmie.

Aký je Váš názor?

Moje dojča chcem odstaviť od dojčenia. Nemá ešte ani rok a ťažko to pochopí. Na prsníku aj zaspáva. Začala som fajčiť.

Aké sú metódy na odstavenie?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

oba lieky pri dojčení užívať môžete. Na väčšine príbalových letákov je dojčenie nedoporučované predovšetkým z dôvodov absencie testovania daného lieku na vzorke dojčiacich.

Dojčiť sa odporúča aj v prípade, že matka fajčí. Štatisticky sú dojčené deti fajčiacich matiek zdravšie, než deti nedojčené.

Je však úplne na Vás a Vašom pocitu a rozhodnutie, či dojčiť chcete. Sama všeobecne odporúčam dojčiť čo najdlhšie, ideálne do samoodstavenia.

Dojčenie je však záležitosť oboch - matky i dieťaťa a jeho dĺžka by mala byť nepísanú dohodu oboch.

Dojčenie má pre dieťa, ale aj pre matku veľa výhod. Väčšinou sú viditeľné až dlhodobo, niekedy len v rámci štatistiky. Dojčené deti sú štatisticky zdravšie, spokojnejšie, psychicky odolnejšie, majú nižšie riziko obezity, cukrovky, menší počet hospitalizácií.

Dojčiace matky majú nižšie riziko osteoporózy, rakoviny prsníka i krčka maternice, ľahšie chudnú atď.

Máte určite pravdu v tom, že odstavenie bude pre dieťa ťažké. Dojčenie nie je len o jedle. Je to vzťah, vzájomné súznenie, odovzdanie informácie, že svet je dobrý a bezpečný. Odobratie toho všetkého dieťaťu nevysvetlíte, pretože to vysvetliť nejde.

Ak sa rozhodnete odstaviť, jednoducho to urobte. Musíte byť dôsledná, rozhodne ponúkajte veľa maznanie a tulenie, ale mliečko jednoducho už nie je.

Nezabudnite na odstriekavanie do úľavy v prípade naliatych pŕs a na chladenie, aby ste predišli zápalu.

Držím palce.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová