Ako sa zbavím hrčiek a mlieka po odstavení syna?

Zodpovedané
3. feb 2020

Dobrý deň,

asi pred týždňom som odstavila syna od dojčenia. Moje prsia sú však tvrdé ako kamene. Na dotyk sú bolestivé.

Skúšala som sprchu a mlieko vytlačiť. Išlo to, ale len veľmi málo. Prsia si potieram octanovou masťou.

Odsávať mlieko a prikladať syna už nechcem.

Ako si môžem pomôcť?

Ako sa zbavím hrčiek a mlieka?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

pri bolestivom naliatí pŕs odstriekajte do úľavy tak, aby prsia zmäkli a uvoľnili sa. Nie viac.

Po odstriekavaní schlaďte studeným obkladom (napr do utierky zabalený sáčok s mrazenou zeleninou a pod). Môžte skúsiť obklad z tvarohu. To všetko upokojuje a zmierňuje laktáciu. Ako podporu môžete piť mätový alebo šalviový čaj.

Najhoršie bývajú prvé dni - cca týždeň až 10 dní. Potom sa laktácia postupne stratí.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová