Ako to je s laktáciou v tehotenstve, keď ešte dojčím staršieho súrodenca?

Zodpovedané
28. jún 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom laktácie.

Ako to je s laktáciou v tehotenstve, keď ešte dojčím staršieho súrodenca?

Má mliečko takú výživovú hodnotu ako pred otehotnením?

Otehotnela som, keď mal mať 1 rok.

Ďakujem

Dobrý deň,

materské mlieko má presne takú výživovú hodnotu akú má mať. V prvých týždňoch a mesiacoch je to jediná bábätkovská strava. Obsahuje veľa tukov, cukrov a bielkovín. Vďaka ním bábätka váhovo prospievajú a rastú.

Neskôr sa bábätko začne prirodzene stravovať aj inými potravinami. Po prvom roku už jedia väčšinu ovocia, zeleniny, mäso, vajcia, mliečne výrobky. Materské mlieko je však stále významnou súčasťou stravy a jeho zloženie sa viac zameriava na tvorbu mikrobiómu, tvorbu a podporu imunitného systému. Obsahuje enzýmy a protilátky, ktoré vytvorilo Vaše telo a takto ich odovzdáva aj bábätku. Je to taký na mieru vytvorený multivitamín.

Aj keď otehotniete, je to stále rovnaké - pokiaľ ste zdravá, dostatočne dobre živená žena. Po pôrode druhého bábätka zloženie MM zodpovedá potrebám mladšieho dieťaťa.

Príroda skrátka počíta s tým, že staršie dieťa sa už uživí samé, prednosť dostáva mladšie. Aj tak sa odporúča tzv. tandemové dojčenie. Je to veľmi intenzívna skúsenosť, ktorá je zaujímavá aj z hľadiska súrodeneckých vzťahov.

Veľmi držím palce a užívajte si dojčenie.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová