Ako zistím, či mám dosť mlieka?

Zodpovedané
4. apr 2022

Dobrý deň,

synček mal pri narodení 4 240 g. Mlieko sa mi púšťalo veľmi pomaly, tak som ho dokrmovala už v nemocnici. Fungujeme tak doteraz. Snažím sa ho prikladať čo najviac a kedykoľvek chce. Keď sa mi zdá nepokojný, alebo ešte hladný, tak dokrmujem.

Problém je v tom, že vôbec neviem odhadnúť či mám dostatok mlieka. Už ho aj vážim, aby som mala prehľad. Nie však zakaždým. Je z toho potom nervózny.

Teraz má 8 týždňov a 6 500 g. Pocikané plienky aj stolica sú v poriadku. Keď ho kojím, ústočká má plné mlieka, resp. mu tečie. Keď chcem mlieko odsať elektrickou odsávačkou, odsajem za deň ledva 80 ml.

Ako zistím, či mám dosť mlieka?

Priberať môže z umelého mlieka a môjho má možno málo. Podľa denného množstva vypije cca 450 UM a cca 350 MM.

Ako pokračovať ďalej v dojčení?

Ďakujem

Dobrý deň,

z Vášho popisu si myslím, že laktácia je čiastočne rozbehnutá, ale je brzdená dokrmom. Množstvo mlieka sa koriguje podľa početnosti a množstva vypitého mlieka. Čím viac a častejšie sa bábo dojčí, tým viac MM sa vytvorí. Novorodenec sa môže chcieť dojčiť aj po hodine. Môže byť stále nepokojný, pokiaľ nie je v kontakte s mamičkou a pokiaľ nesaje. Je to úplne normálne a nie je to znakom hladu. Ani váženie vám nedá relevantnú informáciu. Rozhodne neplatí, že dieťa pri každom dojčení musí vypiť rovnaké množstvo, môže byť dojčenie, keď dieťaťu stačí 80 ml a dojčenie, kedy ani 150 ml nie je dosť.

Veľmi tiež záleží, akým spôsobom je dieťa dokrmované. Ak fľaštičkou, veľmi sa zvyšuje riziko odstavenia.

Pokiaľ sa chcete plne rozkojiť, odporúčam dojčiť čo najčastejšie. Odporúčam urobiť si taký kojomaratón a dojčiť, dojčiť a dojčiť. Často striedať prsia pri každom dojčení, pokojne aj niekoľkokrát.

Pokiaľ musíte podať dokrm, potom cievkou priamo pri saní prsníka (pozri https://www.mamila.sk). Je veľmi dobré predojčiť pár nocí – vziať bábätko k sebe do postele a dojčiť v noci priebežne. Pripravte sa na to, že pokiaľ malo teraz mimi nejaký režim, zrejme vezme za svoje a ustáli sa opäť až sa laktácia rozbehne a plne sa rozkojíte. Budete dojčiť zrejme veľmi často.

Avšak je skvelé, že sa chcete rozkojiť a je to každopádne ešte možné a veľmi reálne.

Veľmi držím palce.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová