Akú fľašu na vodu mám dať bábätku, aby som neohrozila dojčenie?

Zodpovedané
16. jan 2023

Dobrý deň,

rada by som sa poradila ohľadom spôsobu podávania vody bábätku. Na trhu sa nachádza veľa druhov fľašiek. Ja mám však obavy, aby som tým neohrozila dojčenie. Budem mu podávať vodu aj z lyžičky.

Sú fľašky vhodná alternatíva?

Môžem zvoliť fľašku s cumlíkom, cez ktorý voda tečie len pri zahryznutí?

Nie je lepšia fľaša so slamkou?

Ďakujem

Dobrý deň,

najdôležitejšia informácia je, že tak často a dlho dojčené bábätko na požiadanie nepotrebuje vodu, čaj, šťavu a ani inú tekutinu až do ukončeného 6. mesiaca veku. Ani potom nie je potrebné to s vodou preháňať. Materské mlieko mu zaistí úplný dostatok tekutín.

V priebehu zavádzania príkrmov môžete začať učiť dieťa piť - nie sať. Piť v zmysle - nechať natiecť do úst vodu a prehltnúť ju. To je úplne iný spôsob prijímania tekutín a nemožno sa naučiť inak než z nádob, ktoré sú bez cumlíka, ktoré sa nesajú. Odporúčam teda nádobu maximálne s pevným tvrdým nástavcom s dierkami, ktorý tečie. Môžete použiť aj napr. panákovku - malý pohár zo silného skla s malým priemerom. Nechajte dieťa nech pitie samo skúša – napr. vo vani.

Na samostatné pitie neponáhľajte. Ak dojčíte na požiadanie, tak nie je potrebné sa báť, že dieťa nebude mať dostatok tekutín.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová