Má dojčenie zmysel, keď 4-týždňové dieťa pije aj umelé mlieko?

Zodpovedané
6. okt 2022

Dobrý deň,

mám skoro 4-týždňové bábätko, ktoré sa snažím stále prikladať. Nemám však dostatok mlieka, preto dávame aj príkrm. Materské mliečko ťahá 5 -10 minút, potom sa začne jedovať. Nakoniec musíme dávať fľašu s príkrmom. Umelého mlieka vypije cca 120 ml. Niekedy menej, niekedy viac.

V podstate si ho dávam na dojčenie už len z dôvodu protilátok v materskom mlieku.

Má zmysel si bábätko ešte prikladať, alebo už mám dávať len umelé mlieko?

Ďakujem

Dobrý deň,

možno by bolo pre vás riešením nedávať UM fľaštičkou, ale cievkou priamo pri dojčení. Tým sa eliminuje riziko fľaštičky a stimuluje sa tvorba mlieka. Bábo je dlhšie na prsníku a saje, pri prsníku je spokojné. Vy potom pomaly postupne môžete znižovať dávku UM a viac dojčiť. Tak sa dostanete opäť k plnému dojčeniu. Dokrm cievkou - viď www.mamila.sk.

Ohľadom zmyslu - nič nie je stratené - viď vyššie. A porovnanie MM a UM má jednoznačný výsledok, ktorý sama poznáte a ako píšete - protilátky, úplná jedinečnosť MM. Vaše bábätko už nikdy nedostane tak komplexný "multivitamín" ako MM, ktoré je vyrobené priamo pre neho.

Navyše treba dodať, že v 4 týždňoch je šanca dojčiť, keď sa bábo stále prikladá a saje veľmi vysoká. Len sa treba prispôsobiť, elimitovať riziká (fľaštička, cumlík), dojčiť koža na kožu. Dobrá je sacia poloha. Niekedy stačí prekojiť pár nocí a tvorba mlieka sa výrazne zvýši.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová