Mala by som začať prikrmovať 8-týždňové bábätko?

Zodpovedané
31. okt 2023

Dobrý deň,

mám 8-týždňovú dcérku a v poradni nám pani doktorka povedala, aby sme začali cez deň prikrmovať. Podľa nej za mesiac málo pribrala (490 g). Dcérka pekne spinká a nezdá sa mi, že by bola nespokojná. Občas sa začína odťahovať od prsníka, ale snažím sa často prikladať a striedať prsník.

Musím začať s umelým mliekom?

Neovplyvní to dojčenie?

Mám užívať niečo na podporu tvorby mlieka?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ správne počítam, tak týždenný prírastok za druhý mesiac je cca 120 g. To nie je žiadna tragédia. Je však vždy nutné hodnotiť dieťa celkovo podľa viacerých parametrov – spokojnosť, rast do dĺžky, obvod hlavičky, stolice, močenie.

Spokojné bábätko pociká minimálne 6 a viac plienok za 24 hodín, budí sa pravidelne na dojčenie, psychomotoricky je v norme. Je dobré tiež hodnotiť rodičov - ak máte obidvaja 2 metre, bábo spravidla rastie a priberá rýchlejšie ako pokiaľ máte obaja 160 cm.

V tejto chvíli by som ešte UM nedávala a skôr by som sa zamerala na trochu väčšiu intenzitu v dojčení. Toto obdobie sa niekedy láme a pri chybnom postupe laktácie začne klesť. Podaním UM to ešte umocníte a laktácia sa zníži rýchlejšie.

Dojčite čo najčastejšie, pri každom dojčení vysriedajte prsia aj viackrát. Veľa dojčite v noci, skúste spoločné spanie – pár prekojených nocí niekedy laktáciu krásne nakopne.
Keby sa situácia nezlepšila, skúste si pozvať LP na konzultáciu.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová